BURGAZ ÜNİVERSİTESİ

Bulgaristan'ın devlet üniversitelerinden biri olan Prof. Assen Zlatarov - Burgaz Üniversitesi 1963 yılında kurulmuştur. Üniversite bünyesindeki 3 fakülte ve 3 kolejde 27 farklı dalda eğitim verilmektedir. Özellikle Petro-Kimya alanından mezun olan öğrenciler; dünyanın en büyük petrol şirketlerinden biri olan LUKOIL NEFTOCHIM Bourgas'da iş imkanı bulmaktadır.

Hepsi konularında uzman olan akademik kadroda 86 profesör ve 120 doçent bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde yabancı öğrenciler eğitim merkezi, araştırma merkezleri ve mezuniyet öncesi danışma departmanı bulunmaktadır. Kampüs içerisinde 3 öğrenci yurdu, 1 spor merkezi, kafeterya ve sağlık merkezi vardır. Üniversite kütüphanesinde 250.000'den fazla yazılı eser bulunmaktadır.

Burgaz Üniversitesi İngiltere,Fransa, Rusya ve Almanya üniversiteleriyle yoğun bilimsel ilişkiler içerisindedir. Bu ilişkiler sayesinde öğrenciler ve akademik personel bilimsel araştırmalar yapma ve öğrenci değişim programlarına katılma şansı bulmaktadır. Üniversite kampüsünde bulunan yurtlarda öğrenciler uygun fiyatlara konaklama imkanı bulabilmektedirler.