[siteorigin_widget class=”Mega_Menu_Widget”][/siteorigin_widget]

VARNA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

Varna Teknik Üniversitesi Bulgaristan’ın 2.büyük devlet üniversitesidir. Varna Teknik Üniversitesi 50 yılı aşkın deneyimiyle yükseköğretimdeki yerini kanıtlamış teknik ve teknolojik donanımı açısından bilinçli çalışma ortamı yaratmıştır. Sadece akademik alanda kalmayıp sürekli bir gelişim içerisinde olmuş sanayinin ihtiyaç duyduğu teknolojik yenilikler ve araştırma konularında bir adım önde gitmiştir. Gelenekselleşmiş akademik teknolojinin haricinde e-learning, long life learning gibi eğitim şekilleri uygulamasına da geçilmiştir. Sanayi-üniversite işbirliği çerçevesinde karşılıklı ortaklaşa araştırma ve geliştirme projeleri uygulamaktadır. Uluslar arası anlamda sürekli bir adım içinde olan Varna Teknik Üniversitesi kendini genel kabul görmüş standartlarda kanıtlama imkanı bulmuştur.
Varna Teknik Üniversitesi’nin kurulmasına 27.09.1962 tarih ve 162 -395 no.sayılı kanunla karar verilerek 3 fakülte ile hizmete girmiştir.

Varna Teknik Üniversitesi Bulgaristan’ın denizcilik başkenti olan Varna şehrinde kurulmuştur. 11 eğitim binası ve spor salonları, 86 öğretim salonu, 174 eğitim laboratuvarı ve 189.000 m2’lik yeşil alan ve 26.000 m2’lik kapalı alana sahiptir. Varna Teknik Üniversitesi’ne bağlı 950 yataklı 3 öğrenci yurdu, yemekhaneleri, kafeteryaları bulunmaktadır. Üniversitede 458 öğretim görevlisi bulunmaktadır. Her yıl ortalama 6.300 öğrenci okumaktadır.
Türkiyeden 1.000’e yakın öğrenci okumaktadır.
Varna Teknik Üniversitesi Almanya, İngiltere, İskoçya, Fransa, Belçika ve daha birçok Avrupa ülkesi olmak üzere 20’den fazla ülkedeki üniversiteler ile uluslar arası bilimsel, eğitimsel ve kültürel alanda sıcak ilişkiler kurmaktadır.

Bu anlaşmalar;

VARNA TEKNİK ÜNİVERSİTESİ

  • Üniversiteler arası ders planlarının ve programlarının tanınması
  • Kredi transferi-akademik personelin seminer ve akademik toplantılara katılımı-akademik materyallerin ve diğer bilgilerin değişimi  vb.konuları kapsamaktadır.

2004 yılından itibaren Balkan Üniversiteler Birliği çatısı altında, Balkan Üniversitesi denetim ve gözetiminde İngilizce lisans eğitimine geçilmiş bulunmaktadır.